Fogalmak és összefüggések a rendeletben
Útépítési pályázat és ami mögötte van - 4. rész

Tudja-e Ön, hogy mit tartalmaz a rendelet?
Miért fontos ez a téma?
Mert ha utat szeretne az utcájában, ahol lakik, amelyen naponta elindul reggel, és este hazatér, akkor hosszú távon kell tervezni. A hosszú táv 1 évnél kezdődik, de lehet több év is.
Mindig ott rontjuk el a fontos ügyeket, hogy azonnali megoldást keresünk. Az utaknál így gondolkozunk: “Kérünk ide egy kis murvát a lyukba!” Ha… megérkezik az a kis murva, akkor a következő esőzésig elhárítottuk a problémát. Utána pedig…
A most következő elemzés egy-egy rendeleti pontot világít majd meg. A teljesség igénye nélkül.
Önkénteseink alaposan átnézték a rendeletet. De ők csak laikus szemmel tudják ezt megtenni.
Továbbra is keressük azt a jogi szakembert itt a faluban, aki a lakosság érdekeinek szempontjából, hozzáértőn tudja olvasni és értelmezni számunkra a rendelet üzeneteit! Valamint lennének még fontos kérdéseink: hozzunk-e létre társulásokat, vagy nem szükséges?
Nézzünk meg együtt első körben néhány fontos tényt!
Mivel az utak többsége az önkormányzat tulajdonában van, ezért nem lehet megkerülni az önkormányzattal való megállapodást, főképp akkor, amikor szilárd burkolatú utat szeretnének a lakók a földút helyett. Az együttműködés feltételeit a 7/2025.(III.28.) számú rendelet szabályozza.
Ismerkedjünk meg néhány fogalommal:
1. Az útfelújítás résztvevői
Az útfelújítás résztvevői: mindenki. Az Önkormányzat, a lakosok - együtt. A rendelet a lakossági kezdeményezésű útépítést szabályozza. Ami azonban nem jelenti azt, hogy az Önkormányzatnak csak akkor kell részt vennie benne, ha az adott utcában önkormányzati tulajdonban álló ingatlan van. Az útépítés - mint korábban írtuk -törvény által elrendelt, kötelező önkormányzati feladat. Az önkormányzati szerv e feladatát anyagi hozzájárulással és befektetett munkával teljesíti. A mennyit, és a hogyant szabályozza a rendelet.
2. Indikatív árajánlat
Indikatív árajánlatról beszélünk, amikor a kivitelező az elkészült tervek alapján előzetes költségvetést készít a projektre. Ha van a kezünkben egy ilyen ajánlat, akkor nagyjából tudjuk, hogy mire számíthatunk anyagilag. Az indikatív árajánlat végösszege a legtöbb esetben nem egyezik meg a kivitelezői pályázat során megadott összeggel, vagy később a vállalkozói szerződésben szereplő összeggel: lehet kevesebb, vagy több. Tehát, csak irányadó mértékként szabad tekinteni rá.
4. § (2): A Résztvevők 2. mellékletben szereplő közérdekű kötelezettségének vállalt összege jelen rendelet 6. § (2) bekezdésében körülírt engedélyezési terv, illetve indikatív árajánlat minimum 50 %-a.
Ha többe fog kerülni a kivitelezés, az a lakosság kockázata lesz.
Valamint a rendelet kimondja:
3. § (1) bekezdés, íme:
(1) A lakossági útépítés és útfelújítás támogatásának alapfeltétele, hogy a Képviselő-testület a lakossági útépítésre és útfelújításra rendelkezésre álló keretösszeget a tárgyévi költségvetési rendeletben biztosítsa. A Képviselő-testület a keretösszeget évközben módosíthatja.
A módosítás azt jelenti, hogy emelheti és csökkentheti is. Ehhez speciel nem kell jogi egyetem.
Honnan fogja tudni a polgár, hogy mennyi az éves pályázati keretösszeg?
6. § (1) Az útépítési és útfelújítási pályázat kiírásáról a Képviselő-testület a mindenkori költségvetés elfogadásakor dönt, majd a páIyázatot a helyben szokásos módon kihirdeti.
Várjuk a pályázatot!
Amit viszont nem értünk: ha március 15-én megalkotják a Költségvetési Rendeletet, és azonnal, de legkésőbb adott év március 31-ig kiírják a pályázatot, akkor a lakosság a pályázatban remélhetőleg szereplő összeggel fog tervezni. Március 31-től 5 hónap alatt ezt az elkülönített összeget milyen alapon változtathatja meg a Testület? És itt elsősorban a csökkentés lehetősége a probléma.
Egyszerű a kérdés: így hogyan tervezzünk?
Pályázat beadási határidő
6. § (4) Az önkormányzati forrás iránti kérelmek (pályázatok) beadási határideje az adott év augusztus 31. napja.
Összegzés
Majd a kerekasztalnál…
Ha Ön érintett útépítés ügyben, és egyébként úgy érzi, hogy még keveset tud a megvalósulás részleteiről, várjuk szeretettel 13-án vasárnap este 18 órától a következő online Kerekasztal megbeszélésre, ahol elengedhetetlenül fontos, hiteles forrásból származó információkat cserélünk.
Az esemény a Facebookon a Csobi Egyesület oldalának szervezésében kerül megrendezésre. Kövessék a posztokat és, ha még nem tették, az oldalunkat is!