Kié az út?
Útépítési pályázat és ami mögötte van - 2. rész

Kié a felelősség? – További hasznos háttér információk az útépítéssel kapcsolatban
A köztudat az utakkal kapcsolatban annyit tud, hogy az utak jó állagának megőrzése, valamint a lakott területen belül új utak építése alapvetően a falu közvagyonának gyarapítását jelenti, és mint ilyennek, főképp saját forrásból kellene megépülnie. A saját forrás: közhatalmi bevételek: különféle helyi adók, bírságok…stb. Nosza! Miért nem csinálja meg az Önkormányzat?
Csakhogy, a közhatalmi bevételek sajnos nem fordíthatók teljes egészében az utak javítására, új utak építésére, mivel számos más „kötelező feladata” is van az önkormányzatoknak, melyek teljesítésére a törvény kötelezi.
A 2010-es évektől azonban a Kormány rendelkezései alapján ez a „saját bevételi forrás” jelentősen fogy. Megnövekedett az elvonás, és több adónem bevételei teljes egészében vagy részben a Magyar Államkincstárba vándorolnak.
„Cserébe” úgynevezett normatív támogatásokat és pályázati lehetőségeket biztosít számunkra a Magyar Állam, az utóbbiakat falunk – bármilyen okból is -, de nem igazán tudja kiaknázni, ezért viszonylag kevés útról mondhatjuk el, hogy megújult, megépült az elmúlt 15 évben. De ugyanez igaz a közvilágítás fejlesztésére is.
Egy-egy utunk a heves esőzéseknek „köszönhette”, hogy nem esett el végleg a gépjármű forgalom szempontjából. Ezeket úgynevezett „vis major” keretből, szintén pályázat útján javíttattunk meg. De ez célhoz kötött támogatás, ami azt jelenti, hogy nem lehet belőle új utat építeni, csak a károk elhárítására fordítható, ha erre az előirányzott összeg elegendő.
A pályázati rendszer 2024-ben elérte mélypontját: egy fontos, sok lakos által használt utunkra nyert pályázat összege végül nem került kifizetésre, így tovább zötykölődhetünk az Üdülők útján – jelentősen hozzájárulva az autószerelők megélhetéséhez.
A törvény úgy szól, (és engedjék meg, hogy most ne idézzem a törvény számát), hogy a településen az önkormányzat tulajdonában lévő utak fejlesztéséről és fenntartásáról az önkormányzatoknak kell gondoskodni. Ezt „kötelező feladat”-ként jelöli meg a törvény, ami annyit jelent, hogy nem építhet az önkormányzat lovardát a hegyoldalba a köz pénzén, ahelyett, hogy utakat építene.
Summa-summárum, Csobánka Önkormányzata mára olyan anyagi helyzetbe került, mondhatnánk önhibáján kívül, hogy esze ágában sincs az imént példaként említett lovardát építeni – de utakat sem tud karbantartani, építeni saját forrásból.
Van itt egy másik megállapítás is. Az Önkormányzat nem csak a Képviselő Testületet, a Hivatalt, az Intézményeket jelenti, hanem a lakosságot is magába foglalja. A közhatalmi bevételek, az adók, amiket megfizetnünk, a köz pénzének minősülnek, az ebből finanszírozott utak - fejlesztések, létesítések, javítások - a közvagyonná válnak. Ezért is minden egyes lakost megillet a megfelelő minőségű út használata, hasznainak szedése és – hiába savanyú a szőlő – a fenntartással kapcsolatos terhek viselése is.
Úttársulás létrehozására a lakosságot direkt törvény ugyan nem kötelezi, de ha meg akarjuk oldani a mindannyiunkat húsbavágóan érintő útjainkkal kapcsolatos feladatainkat, bizony további anyagi hozzájárulás szükséges részünkről.
Ezt a helyzetet igyekezett szabályozni – a 2025. évi viszonyokra adaptálva – Csobánka Község Közhatalmi Szerve. (Azért használtam ezt a kitalált nevet, hogy lassan szokjuk meg: nincs kire mutogatni. Lassan, szépen menjünk át abba a felfogásba, hogy az önkormányzat mi, a lakosság vagyunk, és választás útján felelős embereket bíztunk meg a falu irányításával. De ez korántsem jelenti azt, hogy semmilyen egyéb teendőnk nincs egyszerű polgárként.) Tehát a “szerv” elnevezés most a falu törvényhozó és végrehajtó részét jelenti, mely egységben alkotja az önkormányzatot.
Az új rendeletünk majd a 7/2025.(III.27.) számot viseli. Megtalálható itt:
https://csobanka.hu/onkormanyzat/dokumentumtar/kihirdetett-rendeletek/
Javasoljuk, hogy mindenképp olvassák el, hiszen fontos támpont a tervezéshez! Akkor is, ha számos, a lakosság számára fontos információt nem tartalmaz. A rendelet feladata a szervek és a lakosság közötti együttműködés szabályozása. Sok feladatot a lakosság kezébe ad. Annak érdekében, hogy fel tudjuk vállalni ezeket a feladatokat, tájékozódni kell.
Most ez történik épp. Egyesületünk szakembertől gyűjti az információkat Megígérjük, hogy nem tartjuk vissza, amit megtudunk!
Ha hasznosnak találta a kedves Olvasó ezt a cikket, iratkozzon fel csatornánkra, kövesse Facebook oldalunkat itt: https://www.facebook.com/csobiegyesulet