
Választási Kerekasztal és Kibeszélő
A helyi önkormányzati választásokra felkészítő beszélgetés-sorozat
A tavalyi év bővelkedett kiemelt jelentőségű eseményekben. Május elejétől kezdődött az európai parlamenti és a település szintű választások kampány időszaka.
Mivel láthatóan egyetlen helyi egyesület vagy más, informális csoport sem kezdeményezett kifejezett kampányprogramokat, családunk úgy döntött, hogy elindít egy programsorozatot, mely a kampány időszaka alatt a helyi lakosság számára lehetőséget kínál
- jelöltek személyéről nem csak plakátokról és Facebook bejegyzések alapján tájékozódni;
- a választások mentén egymással és a jelöltekkel kicsit közelebbi kapcsolatba kerülni:
- megtudni: kik ők, mióta élnek Csobánkán, milyen elképzeléseik vannak a faluval kapcsolatban? És mit gondolnak – úgy általában – a világ dolgairól?
A program a Választási Kerekasztal Beszélgetések, avagy: „Keressük az Embert” név alatt, hetente átlag két alkalmat biztosított az érdeklődőknek és jelölteknek – házi sütemény, üdítő, kávé és természetesen egy kerek asztal mellett a kölcsönös ismerkedésre.
Öt héten keresztül, minden szombaton a Kerekasztalnál szerzett tapasztalatainkat összegezve tartottuk meg az un. Kibeszélőt, melyen jelöltek nem vehettek részt. A Kibeszélőt eredetileg azon lakosok számára találtuk ki, akik hét közben nem tudtak megjelenni a Kerekasztal programokon, viszont hétvégenként az egész heti eseményeket összefoglaltuk volna számukra.
Azért írom, hogy „volna”, mert ezekre a Kibeszélőkre azok a lakosok jöttek el többnyire, akik hét közben is jelen voltak a Kerekasztalokon. Így akaratlanul kialakult egy választási munkacsoport, ahol összegeztük egymás között saját tapasztalatainkat. Ennek eredményeként az 5. hét végére mindenkiben kialakult egy határozott álláspont arról, hogy kire adjuk majd le voksainkat.
A Kerekasztal beszélgetésekkel párhuzamosan elindítottunk egy Facebook csoportot Tudatos Választópolgárok név alatt, melynek hamarosan 100 tagja lett. Ezen a felületen az önkormányzatok működésével kapcsolatban informatív cikkeket osztottunk meg. Ezt azért tartottuk fontosnak, mert egy választáson a jól megalapozott döntés – véleményünk szerint – alapvetően két pilléren nyugszik:
- „Felhasználói szinten” minden lakosnak át kellene látnia azt a működési rendszert, amelynek képviselőire, vezetőjére szavazni fog;
- Nem csak abból a szempontból kellene döntenie, hogy rég óta a szomszédja az illető jelölt. Vagy: éppen azért nem is akarja megismerni, mert nem „őslakos”.
A 2. pont különösen ilyen kis községben érvényes, mint Csobánka.
Az első pillért a Tudatos Választópolgár csoportban építgettük, a másodikat pedig a személyes találkozókon.
És ami még a jövő zenéje: határozottabb és megalapozottabb lakossági elképzelésekre van szükség ahhoz, hogy gyönyörű községünk, otthonunk, Csobánka élhető és hosszú távon fenntartható jövője meg is tudjon valósulni.
Bár azt ígértem, hogy a Kerekasztalokról fogok írni, de úgy érzem, szükséges arról is beszélnem, hogy egyesületünk ezt a bizonyos „jövő zenéjét” szeretné kottába vésni sok-sok tettre kész, álmodni, és az álomért dolgozni képes csobánkai polgár közreműködésével. Tartsanak velünk minél többen!